Projekt graficzno-typograficzny podręcznika "ABC Typografii"

dc.abstract.authorPublikacja „abc typografii” (zgłoszona wcześniej do bazy, 2021) brała też udział w drugiej wystawie na Tajwanie w ramach wystawy „The Most Beautiful Polish Books”, Termin: 11 czerwca–22 lipca 2023, miejsce: Hostel Tomato, No. 10, Wenquan Rd., Jiaoxi, Yilan, Taiwan, organizator Taiwan Design Research Institute, kuratorzy: Sasson Kung, Jessie Chen Miejsce: Hostel Tomato, No. 10, Wenquan Rd., Jiaoxi, Yilan, Taiwan. Podczas otwarcia wystawy odbył się szereg działań związanych z polskim projektowaniem i kulturą książki. Książka „abc typografii” mojego autorstwa i projektu graficznego, zgłoszona wcześniej jako dzieło plastyczne (2021 r.). Książka była wystawiona w Lipsku na Międzynarodowych Targach Książki (27–30.04.2023). W ramach tych targów miała miejsce wystawa „Best Book Design from all over the World 2023” międzynarodowego konkursu organizowanego co roku przez Stiftung Buchkunst. Na wystawie zaprezentowano książki z całego świata, w tym wszystkie publikacje nagrodzone i wyróżnione w konkursie PTWK Najpiękniejsze Polskie Książki 2021. Po wystawie książka został włączona do księgozbioru The German Museum of Books and Writing w Niemieckiej Bibliotece Narodowej w Lipsku.
dc.abstract.enThe "ABC Typography" handbook of typeface design created by Katarzyna Sowa was written with participants of design and art studies in mind. Katarzyna Sowa, in addition to authoring the textbook, made its design, cover, layout and illustrations. The book was awarded in the PTWK Most Beautiful Polish Books 2021 competition. In 2023, it was published at two exhibitions in Taiwan as part of The Most Beautiful Polish Books at the Taiwan Design Museum in Taipei and at Hostel Tomato in Jiaoxi, organized by the Taiwan Design Research Institute . The book was presented at the Bęc Zmiana Bookstore in Warsaw and at the International Book Fair in Leipzig as part of the "Best Book Design from all over the World 2023" exhibition, an international competition organized by Stiftung Buchkunst. After the exhibition, the book was included in the book collection of The German Museum of Books and Writing at the German National Library in Leipzig.
dc.abstract.plStworzony przez Katarzynę Sowę podręcznik projektowania krojów pisma "ABC Typografii" został napisany z myślą o uczestnikach studiów projektowych i artystycznych. Katarzyna Sowa oprócz autorstwa podręcznika wykonała jego projekt, okładkę, skład i ilustracje. Książka została nagrodzona w konkursie PTWK Najpiękniejszych Polskich Książek 2021. W 2023 roku ukazała się na dwóch wystawach na Tajwanie w ramach The Most Beautiful Polish Books - Najpiękniejsze Polskie Książki w Taiwan Design Museum w Tajpej oraz w Hostel Tomato w Jiaoxi zorganizowanych przez Taiwan Design Research Institute. Książka została zaprezentowana w Księgarni Bęc Zmiana w Warszawie oraz na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku w ramach wystawy „Best Book Design from all over the World 2023” międzynarodowego konkursu organizowanego przez Stiftung Buchkunst. Po wystawie książka został włączona do księgozbioru The German Museum of Books and Writing w Niemieckiej Bibliotece Narodowej w Lipsku.
dc.affiliationWydział Prawa i Komunikacji Społecznej we Wrocławiu
dc.affiliationInstytut Projektowania
dc.areaWarszawa, Jiaoxi, Yilan, Tajpei, Lipsk
dc.contributor.authorSowa, Katarzyna
dc.contributor.institutionTaiwan Design Research Institute
dc.contributor.serieseditorSasson Kung, Jessie Chen
dc.coverage.spatialinternational
dc.coverage.temporal17 stycznia-19 marca 2023; 11 czerwca–22 lipca 2023
dc.date.access2021-11-30
dc.date.accessioned2024-03-27T13:06:26Z
dc.date.available2021-11-30
dc.date.created2021
dc.date.issued2021-11-30
dc.date.premiere2021-11-30
dc.date.submitted2023-11-14
dc.description.adminI nagroda dla książki w kategorii "Podręczniki, materiały edukacyjne i szkoleniowe"
dc.description.artStworzony przez Katarzynę Sowę podręcznik projektowania krojów pisma "ABC Typografii" został napisany z myślą o uczestnikach studiów projektowych i artystycznych. Katarzyna Sowa oprócz autorstwa podręcznika wykonała jego projekt, okładkę, skład i ilustracje. Książka została nagrodzona w konkursie PTWK Najpiękniejszych Polskich Książek 2021. W 2023 roku ukazała się na dwóch wystawach na Tajwanie w ramach The Most Beautiful Polish Books - Najpiękniejsze Polskie Książki w Taiwan Design Museum w Tajpej oraz w Hostel Tomato w Jiaoxi zorganizowanych przez Taiwan Design Research Institute. Książka została zaprezentowana w Księgarni Bęc Zmiana w Warszawie oraz na Międzynarodowych Targach Książki w Lipsku w ramach wystawy „Best Book Design from all over the World 2023” międzynarodowego konkursu organizowanego przez Stiftung Buchkunst. Po wystawie książka został włączona do księgozbioru The German Museum of Books and Writing w Niemieckiej Bibliotece Narodowej w Lipsku.
dc.description.awardsKatarzyna Sowa
dc.description.conftype"Imponujący wybór książek zgromadzonych na wystawie jest nie tylko „najpiękniejszy”, ale i „najbogatszy” jaki przybył do biblioteki z jednego kraju na świecie w ostatnich latach. Obejmuje zbiór 49 nagrodzonych i wyróżnionych tytułów w konkursie PTWK „Najpiękniejsze Polskie Książki 2021” oraz książki projektu Ryszarda Bienerta, w tym cztery publikacje nagrodzone w konkursie „Best Book Design from all over the World”. Ponad 60 tytułów przebyło daleką drogę, aby znaleźć się na wystawie w bibliotece Muzeum. Książki te prezentują szeroki wachlarz tematów związanych z polską historią, sztuką, muzyką, teatrem, filmem i problematyką społeczną, a także pokazują mistrzostwo w sztuce edytorskiej, wizualnej i graficznej." Jessie Chen i Sasson Kung, kuratorzy wystawy.
dc.description.placePolska
dc.description.points0
dc.description.provenancecountryDE
dc.description.provenancepurchaseThe German Museum of Books and Writing w Niemieckiej Bibliotece Narodowej w Lipsku