Obiekt "Polski Kaktus"

dc.abstract.authorUdział w wystawie zbiorowej pt. "Poczekalnia ekologicznych pragnień". 15-18.09.2023. pokazywałem tam obiekt pt. Polski Kaktus, który wyewoluował z „zagiętego słupka”, konceptualnego projektu z 2017 roku mającego na celu wprowadzenie odrobiny magii do pospolitych i trochę tandetnych modułów, z których można szybko i tanio zbudować ogrodową infrastrukturę. To głównie aluminiowe kotwy i drewniane kantówki dostępne w marketach budowlanych. Kaktus poszedł trochę dalej, składa się z kilku takich zagiętych słupków, które „wyrastają” z centralnie umieszczonego „pnia”. W ten oto sposób otrzymujemy kolejny poziom surrealistycznego, artystycznego gestu, który jest w jakimś sensie rozwinięciem często spotykanego, absurdalnego łabędzia z opon. Jakkolwiek ten niesławny gumowy ptak trzyma się logiki polskiej fauny, to jednak Kaktus jest jeszcze bardziej kuriozalny, przynosi bowiem skojarzenie z zupełnie innym porządkiem przyrodniczym. Jednak drewniany obiekt, gdy popatrzymy na niego bez opisanego kontekstu, wydaje się dość atrakcyjną, abstrakcyjną formą. Minimalistyczną kompozycją, niefunkcjonalnym artefaktem, jakoś przyjemnie wpisującym się w estetykę niewielkiego ogródka. Wysokosć 2 m. Praca zrealizowana w ramach projektu/galerii bez stałegj lokalizacji SZCZERE POLE. MIEJSCE SPOTKAŃ ARTYSTYCZYCH. które jest inisjatywą prof. Mirosławy Moszkowicz. Tym razem wystawa odbyłą się na terenie ogródków działkowych "Małe błonia" w Krakowie i tamtejszej świetlicy.
dc.abstract.enA wooden object made by Bartosz Mucha named "Polish Kaktus" is an evolution of the "bent post", a project from 2017 that is an original concept of aluminum and wooden modules, available in construction stores. The 2-meter-high cactus consists of several such bent poles growing from a centrally placed trunk. The object appeared at the group exhibition "Waiting room of ecological desires" in the "Małe Błonia" allotment gardens in Krakow and the local community center. The work was created as part of the project/gallery "Szczere Pole. Place of Artistic Meetings".
dc.abstract.plWykonany przez Bartosza Muchę drewniany obiekt pt. "Polski Kaktus" stanowi ewolucję „zagiętego słupka”, projektu z 2017 roku będącego autorską koncepcją aluminiowych i drewnianych modułów, dostępnych w sklepach budowlanych. Kaktus o wysokości 2 metrów składa się z kilku takich zagiętych słupków, wyrastających z centralnie umieszczonego pnia. Obiekt ukazał się na wystawie zbiorowej "Poczekalnia ekologicznych pragnień" na terenie ogródków działkowych "Małe błonia" w Krakowie i tamtejszej świetlicy. Praca zrealizowana w ramach projektu/galerii "Szczere Pole. Miejsce Spotkań Artystycznych".
dc.affiliationWydział Projektowania w Warszawie
dc.affiliationInstytut Projektowania
dc.areaKraków
dc.contributor.authorMucha, Bartosz
dc.contributor.institutionStowarzyszenie Szczere Pole
dc.contributor.serieseditorprof. Mirosława Moszkowicz
dc.coverage.spatiallocal
dc.coverage.temporal4 dni
dc.date.access2023
dc.date.accessioned2023-12-15T10:23:21Z
dc.date.available2023
dc.date.created2023
dc.date.issued2023
dc.date.premiere2023-09-15
dc.date.submitted2023-11-15
dc.description.artWykonany przez Bartosza Muchę drewniany obiekt pt. "Polski Kaktus" stanowi kontynuację projektu „Zagiętey słupek”, z 2017 roku, który był reinterpretacją aluminiowych i drewnianych modułów, dostępnych w sklepach budowlanych. Kaktus o wysokości 2 metrów składa się z kilku takich zagiętych słupków, wyrastających z centralnie umieszczonego pnia. Obiekt ukazał się na wystawie zbiorowej "Poczekalnia ekologicznych pragnień" na terenie ogródków działkowych "Małe błonia" w Krakowie i tamtejszej świetlicy. Pracę zrealizowano w ramach działania "Szczere Pole. Miejsce Spotkań Artystycznych".
dc.description.conftypeArtyści prezentujący swoje prace: Alicja i Adam Panasiewicz, Annemarie Frascoli, Barbara Maroń, Bartosz Mucha, Bożena i Jan Knecht, Brygida Serafin, Dorota Morawetz, Jan Bujnowski, Katarzyna Skrobiszewska, Małgorzata Macharska, Maria Luiza Pyrlik, Teresa Bujnowska, Teresa B. Frodyma. Kuratorka i organizacja: Mirka Moszkowicz. Współpraca: Brygida Serafin. Produkcja wydarzenia: Stowarzyszenie Szczere Pole.
dc.description.remarksMinimalizm
dc.description.typecategory_minoren
dc.editor.points50
dc.editor.share100
dc.exhibitionPoczekalnia ekologicznych pragnień
dc.exhibition.cityMałe Błonia, Kraków
dc.exhibition.countryPolska
dc.exhibition.endDate2023-09-18
dc.exhibition.startDate2023-09-15
dc.exhibition.weblinkhttps://www.facebook.com/events/6780500248668353?ref=newsfeed
dc.format.extent2 metry
dc.format.mediumdrewno
dc.identifier.urihttps://share.swps.edu.pl/handle/swps/225
dc.identifier.weblinkhttp://www.szczerepole.gallery/#
dc.pbn.affiliationsztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki
dc.placePL
dc.pubinfoPL
dc.rightsClosedAccess
dc.subject.encactus
dc.subject.enexhibition
dc.subject.plkaktus
dc.subject.plwystawa
dc.subtypeR03N2.1.1
dc.titleObiekt "Polski Kaktus"
dc.typeArtAuthorWorkonExhibitionReputableEntity
dspace.entity.typeArtistic