Dzieło malarskie "Czarna polewka"

dc.abstract.authorDariusz Vasina ( studio2). Obraz jest przedstawieniem, wyimaginowanej sytuacji z którą musi zmierzyć się bohater, S.A.P. który niechcący przeniósł się w czasie. Czasy w których niechcący się znalazł są dla niego źródłem ciągłych pomyłek, gaf i lapsusów, co może budzić skojarzenie z przypadkami bohatera jednej z moich ulubionych książek, powieści Stanisława Lema pt.”Powrót z gwiazd”. Jednym z nich są relacje damsko- męskie a właściwie próba ich nawiązania zakończona klęską, odmową, tradycyjne zwaną „czarną polewką” od rodzaju zupy podawanej niechcianemu delikwentowi która miała być sygnałem braku akceptacji. Obraz jest oczywiście bardziej „wariacją" na temat niż dosłowną ilustracją. Zbudowany jest z abstrakcyjnego, płaskiego tła, znaków wyodrębniających potraktowanych jako formy abstrakcyjne, niosące ze sobą konkretne treści (np.emotikon uśmiechu, paradoksalnie do dramatyczności sytuacji) jak i z przedstawiających wizerunków postaci namalowanych linią”. Technika: akryl / płótnie, format: 69,5 x 81,5 cm (4 obrazy o formacie 30 x 40 cm eksponowane jako całość), wystawa obejmowała 20 obrazów, grafik, obiektów. Organizator: Fundacja Nówki Sztuki, Targi artystów i dizajnerów Nówka Sztuka, targi są cykliczne, działają od 6 lat, zasięg ogólnopolski, zrealizowano dzięki: Miasto Kraków, Sztuka do Rzeczy, Partnerzy: ASP w Krakowie, Fundacja State of Poland, TPSP w Krakowie, Muzeum Sztuki i Techniki Japońskiej Manggha w Krakowie, Cricoteka, Targowa, Conemporary Linx, Pałac Potockich, KBF, Litograf, Patroni medialni: Magazif, Polisz Design by Kate&co. Nowatorski charakter wystawy polegał na zestawieniu dzieł wykonanych we współczesnej stylistyce, kolorystyce, często operujących poczuciem humoru z wnętrzem Czerwonej Sali w Pałacu Potockich przy Rynku Głównym w Krakowie której wystrój i kolorystyka i dekoracyjność wyraźnie pochodzi z czasów dawnych lub do nich nawiązuję.
dc.abstract.enThe image created by Dariusz Vasina is a variation on the fictitious situation of S. A. Poniatowski receiving "black soup" as a symbol of lack of acceptance after trying to establish a male-female relationship. The painting was painted with acrylic on canvas in the size 69.5 x 81.5 cm. The painting was published at the exhibition "Zero scandals in the Red Hall" at the Potocki Palace in Krakow as part of the 6th national Fair of artists and designers Nówka Sztuka. The fair is organized by the Nówki Sztuki Foundation. Project co-financed by the City of Krakow. Partners include: Academy of Fine Arts in Krakow, Manggha Museum in Krakow, Cricoteka.
dc.abstract.plStworzony przez Dariusza Vasinę obraz jest wariacją n.t fikcyjnej sytuacji otrzymania przez S. A. Poniatowskiego "czarnej polewki" jako symbolu braku akceptacji po próbie nawiązania relacji damsko-męskiej. Obraz został namalowany akrylem na płótnie w formacie 69,5 x 81,5 cm. Obraz ukazał się na wystawie "Zero skandali w Czerwonej Sali" w Pałacu Potockich w Krakowie w ramach 6. ogólnopolskich Targów artystów i dizajnerów Nówka Sztuka. Organizatorem targów jest Fundacja Nówki Sztuki. Projekt współfinansowany z Miasta Kraków. Partnerzy m.in.: ASP w Krakowie, Muzeum Manggha w Krakowie, Cricoteka.
dc.affiliationWydział Projektowania w Warszawie
dc.affiliationInstytut Projektowania
dc.areaPałac Potockich w Krakowie
dc.contributor.authorVasina, Dariusz
dc.contributor.institutionFundacja Nówki Sztuki
dc.coverage.spatialnational
dc.coverage.temporal6 dni
dc.date.access2023-11-04
dc.date.accessioned2024-01-21T21:56:45Z
dc.date.available2023-11-04
dc.date.created2023
dc.date.issued2023-11-04
dc.date.premiere2023-11-04
dc.date.submitted2023-11-15
dc.description.artStworzony przez Dariusza Vasinę obraz jest wariacją n.t fikcyjnej sytuacji otrzymania przez Stanisława II Augusta "czarnej polewki" jako symbolu braku akceptacji po próbie nawiązania relacji damsko-męskiej. Obraz został namalowany akrylem na płótnie w formacie 69,5 x 81,5 cm. Obraz ukazał się na wystawie "Zero skandali w Czerwonej Sali" w Pałacu Potockich w Krakowie w ramach 6. ogólnopolskich Targów artystów i dizajnerów Nówka Sztuka. Organizatorem targów jest Fundacja Nówki Sztuki. Projekt współfinansowany z Miasta Kraków. Partnerzy m.in.: ASP w Krakowie, Muzeum Manggha w Krakowie, Cricoteka.
dc.description.conftypeWystawę tworzyły prace dwójki artystów "Studia 2": Beaty Kotnowskiej oraz Dariusza Vasiny. Ekspozycja były prezentowana w Sali Czerwonej w Pałacu Potockich między 4 a 9 listopada 2023. "Szukając inspiracji do wystawy, poszukiwaliśmy ciekawostek i niezwykłych zdarzeń dotyczących miejsca przyszłej ekspozycji. Znaleźliśmy tyle co nic. Zaledwie kilka faktów. Zero skandali w Sali Czerwonej" – tak podsumowaliśmy nasze poszukiwania. "Wyraziste wnętrze stanowiło wyzwanie, ale też pobudzało wyobraźnię. Wynikiem tych poszukiwań będzie ekspozycja, która niezupełnie jest interpretacją zdarzeń, nie całkiem jest też aranżacją wnętrza, nie do końca również logiczną opowieścią – jest tym wszystkim na raz. Przeszłość i teraźniejszość mylą się nam. Raz jesteśmy tam, raz tu, balansując między ideą a materią, i to podróżowanie w te i we wte bardzo nam odpowiada" – Beti Kotnowska oraz Darek Vasina.
dc.description.points100
dc.description.remarkspatronaty
dc.description.typecategory_minor
dc.editor.points50
dc.editor.share100
dc.exhibition"Zero skandali w Czerwonej Sali"
dc.exhibition.cityPałac Potockich, Rynek Główny, Kraków
dc.exhibition.countryPolska
dc.exhibition.endDate2023-11-09
dc.exhibition.shortcut"Czerwona Sala"
dc.exhibition.startDate2023-11-04
dc.exhibition.weblinkhttps://nowkasztuka.com/program/
dc.format.extent69,5 x 81,5 cm (4 obrazy o formacie 30 x 40 cm eksponowane jako całość)
dc.format.mediumakryl na płótnie
dc.identifier.urihttps://share.swps.edu.pl/handle/swps/407
dc.identifier.weblinkhttps://nowkasztuka.com/program/
dc.pbn.affiliationsztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki
dc.placePL
dc.pubinfoPL
dc.rightsClosedAccess
dc.subject.plPałac Potockich
dc.subject.plakryl
dc.subtypeR03N2.2.2
dc.titleDzieło malarskie "Czarna polewka"
dc.typeArtAuthorship
dspace.entity.typeArtistic