Cykl fotografii "Ostatnia rozmowa z akademikiem Sacharowem"

dc.abstract.authorTematem serii jest zamknięty w 1989 roku poligon nuklearny w Kazachstanie, gdzie w czasach zimnej wojny przeprowadzono ponad 400 prób nuklearnych, oraz relacja nauki z polityką i totalitarnym państwem. Zdjęcia były prezentowane podczas festiwalu Rencontres de la Photographie Arles - jednego z najważniejszych wydarzeń fotograficznych na świecie - podczas Nocy Roku, w formie slideshow jako cześć projektu Lost Territories Archives kolektywu Sputnik Photos (którego jestem członkinią). Slideshow Sputnika otrzymał wyróżnienie jako jedna z najlepszych prezentacji i w związku z tym był pokazywany od lipca do października podczas festiwalu, a także podczas Nocy Roku w Warszawie, organizowanej przez Muzeum Warszawy.
dc.abstract.enThe series "The Last Conversation with Academician Sakharov" is a photo-essay about the nuclear testing ground in Kazakhstan. The series of photographs was published at the collective exhibition of the "Artbook Fair" festival in Kaunas. The exhibition was organized with the participation of the Łódź "Fotofestiwal", the Krakow Photomonth and the Wrocław International Photography Festival TIFF Festival. In 2022, a series of 51 photographs with descriptions in Polish and English was published in the form of a photo album in an edition of 350 pieces, ISBN number: 978-83-956367-5-2. In 2023, the series was published at the international collective exhibition "(Un)told" at the Zbrojownia Sztuki Gallery in Gdańsk, curated by Agnieszka Babińska, and at the Rencontres de la Photographie Arles festival, during the Night of the Year, in the form of a slideshow as part of the Lost Territories Archives project of the Sputnik collective Photos. The festival is one of the most important photography events in the world.
dc.abstract.plCykl "Ostatnia rozmowa z akademikiem Sacharowem" to foto-esej o poligonie atomowym w Kazachstanie. Cykl fotografi ukazał się na wystawie zbiorowej festiwalu “Artbook Fair” w Kownie. Ekspozycja została zorganizowana przy udziale łódzkiego “Fotofestiwalu”, krakowskiego Miesiąca Fotografii i wrocławskiego Międzynarodowego Festiwalu Fotografii TIFF Festival. W 2022 roku cykl 51 fotografii wraz z opisami w języku polskim i angielskim został wydany w formie albumu fotograficznego w nakładzie 350 sztuk, numer ISBN: 978-83-956367-5-2. W 2023 cykl ukazał się na międzynarodowej wystawie zbiorowej "(Nie)opowiedziane" w Galerii Zbrojownia Sztuki w Gdańsku, kuratorowanej przez Agnieszkę Babińską oraz na festiwalu Rencontres de la Photographie Arles, podczas Nocy Roku, w formie slideshow jako cześć projektu Lost Territories Archives kolektywu Sputnik Photos. Festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń fotograficznych na świecie.
dc.affiliationWydział Projektowania w Warszawie
dc.affiliationInstytut Projektowania
dc.areaKowno, Gdańsk, Arles, Warszawa
dc.contributor.authorRayss, Agnieszka
dc.contributor.institutionFestiwal "Artbook Fair" - Kowno; Galeria Zbrojownia Sztuki - Gdańsk; Rencontres de la Photographie Arles
dc.coverage.spatial>foreign
dc.date.access2020-09-30
dc.date.accessioned2024-03-29T13:53:41Z
dc.date.available2020-09-30
dc.date.created2020
dc.date.issued2020-09-30
dc.date.premiere2020-09-30
dc.date.submitted2024-02-15
dc.description.adminSpecjalne wyróżnienie w konkursie dla "Ostatnia rozmowa z akademikiem Sacharowem”, Agnieszka Rayss (Sputnik Photos) - za interesujące połączenie fotografii dokumentalnej i fikcji.
dc.description.artCykl "Ostatnia rozmowa z akademikiem Sacharowem" to foto-esej o poligonie atomowym w Kazachstanie. Cykl fotografi ukazał się na wystawie zbiorowej festiwalu “Artbook Fair” w Kownie. Ekspozycja została zorganizowana przy udziale łódzkiego “Fotofestiwalu”, krakowskiego Miesiąca Fotografii i wrocławskiego Międzynarodowego Festiwalu Fotografii TIFF Festival. W 2022 roku cykl 51 fotografii wraz z opisami w języku polskim i angielskim został wydany w formie albumu fotograficznego w nakładzie 350 sztuk, numer ISBN: 978-83-956367-5-2. W 2023 cykl ukazał się na międzynarodowej wystawie zbiorowej "(Nie)opowiedziane" w Galerii Zbrojownia Sztuki w Gdańsku, kuratorowanej przez Agnieszkę Babińską oraz na festiwalu Rencontres de la Photographie Arles, podczas Nocy Roku, w formie slideshow jako cześć projektu Lost Territories Archives kolektywu Sputnik Photos. Festiwal jest jednym z najważniejszych wydarzeń fotograficznych na świecie.
dc.description.awardsAgnieszka Rayss
dc.description.conftype„Art Book Fair” w Kownie to wydarzenie, które koncentruje się wyłącznie na kulturze wydawniczej książek artystycznych, tworzeniu nowej społeczności, wspieraniu już istniejącej i inicjowaniu światowych trendów na Litwie. Misją tego projektu jest kultywowanie i pielęgnowanie społeczności czytelników, widzów, wydawców i twórców książek o sztuce na Litwie, tworząc platformę spotkań i dialogu ze społeczeństwem. Wystawa zbiorowa "(Nie)opowiedziane" została zorganizowana w ramach projektu dofinansowanego ze środków z budżetu państwa, przyznanych przez Ministra Edukacji i Nauki w ramach Programu Doskonała nauka II. Festiwal w Arles został założony w 1970 r. przez fotografa Luciena Clergue, nagrodzonego prix Goncourt pisarza Michela Tourniera i historyka Jean-Maurice Rouquette. Podczas festiwalu prezentowana jest twórczość współczesnych fotografów pochodzących z różnych krajów. Festiwal Rencontres d'Arles jest członkiem międzynarodowego Kolektywu Festiwali Odpowiedzialnych Eko i Solidarności (COFEES).
dc.description.placePolska
dc.description.points0
dc.description.provenancepurchaseFestiwal "Artbook Fair"; festiwal Rencontres de la Photographie Arles
dc.description.sponsorshipFundacja Edukacji Wizualnej
dc.description.sponsorshipdate2023
dc.description.sponsorshipsourceFotopublikacja Roku 2023
dc.description.typecategory_major
dc.editor.points0
dc.editor.share100
dc.exhibition"(Nie)opowiedziane" / "(Un)told"
dc.exhibition.cityFestiwal “Artbook Fair” w Kownie, Galeria Zbrojownia Sztuki; festiwal Rencontres de la Photographie Arles
dc.exhibition.countryLitwa, Polska, Francja
dc.exhibition.seriesFestiwal “Artbook Fair” w Kownie
dc.exhibition.seriesweblinkhttps://kaunasartbookfair.com/en
dc.exhibition.weblinkhttps://www.zbrojowniasztuki.pl/wydarzenia/archiwum/archiwum-2023/wystawa-nieopowiedziane,4695
dc.format.mediumFotografia
dc.identifier.urihttps://share.swps.edu.pl/handle/swps/610
dc.identifier.weblinkhttps://www.rencontres-arles.com/fr/expositions/view/1522/nuit-de-l-annee-2023
dc.pbn.affiliationsztuki plastyczne i konserwacja dzieł sztuki
dc.placeKZ
dc.pubinfoLT
dc.publisher.artStowarzyszenie Sputnik Photos (wydawca albumu)
dc.rightsClosedAccess
dc.subject.enphotography
dc.subject.encycle
dc.subject.enphoto album
dc.subject.plfotografia
dc.subject.plcykl
dc.subject.plSacharow
dc.subject.plalbum
dc.subtypeR03N2.2.1
dc.titleCykl fotografii "Ostatnia rozmowa z akademikiem Sacharowem"
dc.title.alternativeThe Last Conversation with Academician Sakharov
dc.typeArtAuthorship
dspace.entity.typeArtistic